Mapa Doliny Pałaców
obiekt niedostępny noclegi
obiekt odrestaurowany park / punkt widokowy
restauracje imprezy kulturalne
kawiarnie możliwość zwiedzania
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
Mapa Doliny Pałaców
PARTNERZY
  • Pałac w Wojanowie >>
  • Romualdo dell Bianco Foundation >>
  • Biuro Podróży Discover Silesia >>
  • Zamek Karpniki >>
  • Pałac Paulinum w Jeleniej Górze >>
KALENDARZ
<<>>
Grudzień 2024

PN WT ŚR CZ PT SO ND
      1
 
2 3 4 5 6 7 8
 
9 10 11 12 13 14 15
 
16 17 18 19 20 21 22
 
23 24 25 26 27 28 29
 
30 31     
 
CZY WIESZ, ŻE?
  • 11 obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów jest Pomnikiem Historii Prezydenta RP
  • W takcie Europejskich Dni Dziedzictwa niemal wszystkie zabytki będą udostępnione - następna edycja wrzesień 2018
  • Przekazanie Twojego 1% podatku pomoże ratować zabytki Doliny Pałaców i Ogrodów >>
  • W sierpniu 2018 w Dolinie Pałaców i Ogrodów odbędzie się VII Festival dell Arte
  • 29 września 2018 w Legnicy Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej uhonorowana została prestiżową Nagrodą Kulturalną Śląska >>
O operze

Wojciech CzemplikNamiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego – książę Antoni Radziwiłł odwiedził w Weimarze Johanna Wolfganga von Goethego . Chciał mu bowiem osobiście zaprezentować fragmenty partytury swej opery opartej na dramacie  „Faust”. Wybitny niemiecki poeta wyraził swój zachwyt muzyką, a nawet pod jej wpływem, wprowadził niewielkie zmiany w tekście. Przebywający w Antoninie, w gościnie u księcia Radziwiłła Fryderyk Chopin w liście z 1829 roku tak pisze o muzyce do „Fausta” : - „ wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych , nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać  nie mógł.”  Opera / singspiel / Antoniego Henryka Radziwiłła  powstawała w latach 1808 - 1832  między innymi w posiadłości księcia , w jego Pałacu  w dolnośląskiej Ciszycy. W 1833 roku kompozytor zmarł, nie doczekawszy wystawienia dzieła swojego życia. Dwa lata później Berlińska Singakademie  wystawiła operę w całości. Równocześnie dzieło zostało wydane drukiem. W XIX wieku z powodzeniem prezentowano „Fausta” w wersji koncertowej, w wielu niemieckich miastach oraz w Pradze i Londynie. Z ubolewaniem należy stwierdzić , że choć  jest to pierwsza  muzyczna adaptacja utworu Goethego w historii światowej opery, a zarazem  jest ona dziełem polskiego kompozytora, nie doczekała się dotychczas wykonania swojej pełnej wersji naszym kraju. Pierwsze wykonanie dzieła w Pałacu  w Wojanowie, a następnie w Bazylice Świętogórskiej w Gostyniu , będzie zatem kolejnym, ważnym krokiem w odkrywaniu szerzej nieznanych dotąd kart historii muzyki polskiej. Serdecznie zapraszam Wojciech Czemplik,  Dyrektor Artystyczny


Marek DyżewskiDyżewski: To będzie nowe oblicze wczesnego polskiego romantyzmu

O opinię na temat premierowego wykonania muzyki napisanej przez Antoniego Radziwiłła do dramatu „Faust” J. W. von Goethego poprosiliśmy Marka Dyżewskiego, muzyka, eseistę, krytyka muzycznego, wykładowcę akademickiego.

– Planowane na przyszły rok wykonanie muzyki do „Fausta” Goethego, jaką skomponował Antoni Henryk Radziwiłł, ma szansę stać się wydarzeniem nie tylko w polskiej, lecz także europejskiej kulturze muzycznej. I to z kilku powodów.

 Po pierwsze, książę Radziwiłł w życiu artystycznym Berlina pierwszej tercji XIX wieku był postacią wybitną. Jego świetny pałac (w którym później mieściła się Kancelaria Rzeszy) stanowił centrum życia muzycznego, literackiego i teatralnego.

 Po drugie, o pozycji księcia w świecie muzyki daje wyobrażenie krąg jego przyjaciół, na czele z Beethovenem, Mendelssohnem i Chopinem (którzy dedykowali mu swe utwory).

 Po trzecie, Radziwiłłowska muzyka do „Fausta” Goethego jest pierwszym w historii tego dramatu jego muzycznym ujęciem, które w pełnej wersji zabrzmiało po raz pierwszy w Berlinie w roku 1835.
Po czwarte, wystawienie dzieła w pałacu w Wojanowie podnosi atrakcyjność momentu, w którym niesłusznie zapomniane dzieło (egzemplifikujące styl wczesno-romantycznej opery) rozpoczyna swój powrót do życia w bezpośredniej bliskości miejsca swych narodzin (pałac Ciszyca w Kowarach).

 Po piąte, wystawienie to wpisuje się w tendencję współczesnego życia muzycznego polegającą na odchodzeniu od żelaznego, ogranego już repertuaru (znacie – to posłuchajcie) na rzecz dzieł nieznanych, a godnych poznania (nieznane czynić znanym).

 W efekcie – wczesny przedchopinowski polski romantyzm, tak przecież skromnie reprezentowany na koncertowych estradach i w nagraniach, odsłoni nam w Radziwiłłowskim „Fauście” jakieś nowe oblicze.



Projekty

RODO

Sprawozdania

Statut

Misja i cele

Nagrody Fundacji

Partnerzy

1% dla Fundacji

Zbiórki publiczne

Bukowiec


Lokalizacja

Natura

Obiekty

Video

Panoramy 360°

Pomnik Historii

Zima w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów w grafice

Dolina Pałaców i Ogrodów z drona


Prasa

Radio

Telewizja


Osoby do kontaktów

Siedziba we Wrocławiu

Oddział w Bukowcu

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów ©
 
Projekt pn. „ Kampania promocyjna Doliny Pałaców i Ogrodów ” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Wygenerowano w: 0,07138 sekundy, 0,65636 MB