1-3 maja w godzinach 11.00-19.00.
W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej zorganizowała na terenie zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Bukowcu Majówkę z bogatą ofertą atrakcji przeznaczonych dla uczestników w każdym wieku.
Przez cały weekend na w Artystycznej Stodole w Bukowcu można było przyglądać się wystawcom, którzy wzięli udział w kiermaszu ogrodniczo-artystycznym. Dla zainteresowanych sztuką ogrodnictwa przygotowaliśmy specjalne stanowisko, gdzie architekt ogrodów udzielał porad dotyczących ogrodnictwa i sztuki urządzania ogrodów. Zorganizowane zostały również warsztaty sztuki ogrodowej, w którzy wzięli udział zarówno nasi najmłodsi goście, jak i osoby dorosłe.
Oprócz warsztatów sztuki ogrodowej w trakcie Majówki można było wziąć bezpłatnie udział w warsztatach:
- muzycznych - gry na bębnach afrykańskich z zespołem Tiriba
- malarskich - plener na terenie parku krajobrazowego
- rzeźbiarskich - sztuka rzeźbienia w drewnie
- sztuki cyrkowej - nauka technik kuglarskich pod okiem artysty cyrkowca - Klauna Rufi Rafi
Dodatkowo 1 maja przez cały dzień na terenie parku jeździła bryczka, w której można było rozkoszować się urokami parku i poczuć jego klimat z początku XIX wieku.
Jak zawsze najważniejszym punktem programu poszczególnych dni były popołudniowe koncerty.
Pierwszego dnia wystąpił u nas krakowski zespół HOT SWING, w którego składzie występuje pochodzący z Jeleniej Góry i dobrze znany lokalnej publiczności Wiesław Prządka. Żywiołowa muzyka zespołu, stanowiąca swobodną mieszankę jazzu i swingu zachwyciła licznie przybyłą do Bukowca publiczność.
Koncert krakowskiego kwartetu poprzedził występ grupy bębniarskiej TIRIBA z Jeleniej Góry, którzy po cieszących się dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych warsztatach gry na bębnach dali popis swoich umiejętności muzycznych i tancerskich.
2 maja zagrał u nas jeden z najbardziej cenionych młodych zespołów polskiej sceny alternatywnej - MS. NO ONE. Przy niesprzyjającej pogodzie muzycy z Tych zagrali niezwykły koncert w kameralnej atmosferze, w którym pojawiły się najpiękniejsze utwory z pierwszej i z drugiej płyty zespołu.
Ostatni dzień stał pod znakiem polskiego folkloru. Na początek w to zimne sobotnie popołudnie rozgrzały nas panie z zespołu ludowego RUDAWIANIE z Janowic Wielkich, którym udało się nawet porwać niektórych gości do tańca. Na zakończenie majówki w Artystycznej Stodole zorganizowana została Biesiada Góralska, którą uświetnił występ muzyków góralskich na żywo.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.
KGHM Polska Miedź S.A. będąc firmą globalną w branży górniczo-hutniczej jest jednym z najważniejszych producentów miedzi i srebra na świecie. Mając na względzie troskę o zrównoważony rozwój koncern wspierama rozmaite przedsięwzięcia w wielu dziedzinach życia. Troszczy się o ochronę zdrowia, ekologię, rozwój nauki i oświaty, tradycje regionalne i narodowe oraz o sport i kulturę fizyczną dzieci i młodzieży.
Wspiera również wiele projektów z dziedziny kultury i sztuki w Polsce oraz po za jej granicami. Poprzez takie działania dba o ponadczasowe wartości społeczno-kulturalne, buduje owocne relacje pomiędzy światem biznesu i światem kultury, a także przyczynia się do wzmacniania jak najlepszych więzi pomiędzy narodami w duchu poszanowania wartości cywilizacyjnych.
KGHM dostrzegając potrzebę mocniejszego dofinansowania kultury i działań artystyczno- edukacyjnych w regionie, pragnie zainicjować nowy program wspierania kultury w ramach polityki i strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu pod nazwą Cultura KGHM.
Idea budowania silnego regionu Dolnego Śląska jest jedną z nadrzędnych wartości, która wynika z obecności Polski w Unii Europejskiej, a jednym z celów Unii Europejskiej jest pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy. Rozumiejąc także, że Wrocław w 2016 r. będzie stolicą kultury europejskiej, czujemy potrzebę wsparcia zarówno stolicy Dolnego Śląska jak i równoważenia naszego zaangażowania na terenie całego regionu.