W programie znalazły się:
- I warsztaty muzyczne – 5-godzinne warsztaty przeprowadzone w ramach imprezy majówkowej w okresie 2-4.05.2014. Warsztaty poprowadził zespół bębniarski Tiriba , a ich uczestnicy zapoznali się z typami bębnów afrykańskich i popularnymi afrykańskimi rytmami, które następnie wspólnie zagrali.
- warsztaty sztuki cyrkowej – 3-godzinne warsztaty przeprowadzone w ramach imprezy majówkowej w okresie 2-4.05.2014. Uczestnicy pod okiem artysty cyrkowca występującego jako Klaun Rufi Rafi poznali tajniki sztuki cyrkowej a także samodzielnie spróbowali żonglerki, składania balonów oraz puszczania gigantycznych baniek mydlanych.
- II warsztaty muzyczne - 5-godzinne warsztaty przeprowadzone 21.06.2014. Tego dnia w Bukowcu odbywały się obchody międzynarodowego Święta Muzyki. W trakcie warsztatów wokalnych uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w śpiewie pod okiem wybitnego muzyka - Jacka Szreniawy. Zajęcia zakończyło wspólne odśpiewanie jednego utworu.
- warsztaty malarskie - seria dwóch 5-godzinnych warsztatów przeprowadzonych w trakcie Majówki 3.05.2014 r. oraz we wrześniu w trakcie EDD 13.09.2014 r. Warsztaty przeprowadzone zostały pod okiem artystów plastyków, doświadczonych w prowadzeniu zajęć edukacyjnych. Uczestnicy korzystając z profesjonalnego sprzętu i materiałów plastycznych malowali w plenerze, w dostarczającej wielu malowniczych motywów przestrzeni parku krajobrazowego w Bukowcu u podnóża Karkonoszy. Efektem warsztatów jest wystawa, na której prezentowane są prace wszystkich uczestników, umieszczona w budynku Artystycznej Stodoły oraz Herbaciarni w Bukowcu.
- warsztaty archeologiczne - seria dwóch 5-godzinnych warsztatów przeprowadzonych przez 2 kolejne weekendy września: 14.09 i 20.09.2014 r. w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Uczestnicy pod okiem magistra archeologii wzięli udział w zaimprowizowanych wykopaliskach archeologicznych na terenie parku z użyciem profesjonalnych metod i sprzętu wykorzystywanego w badaniach archeologicznych. Następnie uczestnicy dowiedzieli się o metodach zabezpieczania i konserwacji zabytków archeologicznych, spróbowali też samodzielnie oczyścić i zrekonstruować znalezione wcześniej przedmioty. Znalezione w trakcie warsztatów przedmioty umieszczone zostały na wystawie w Artystycznej Stodole. Warsztaty kształtowały świadomość lokalnej społeczności dotyczącą wyjątkowego dziedzictwa kulturowego regionu, w którym mieszkają. Uzupełnieniem zajęć był koncert, również wpisany w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa oraz wystawa w budynku Artystycznej Stodoły, dzięki czemu uczestnicy na własne oczy przekonali się w jaki sposób mogą dzisiaj funkcjonować zabytkowe obiekty w ich regionie.
Projekt współfinansowany ze środków:
KGHM Polska Miedź S.A. będąc firmą globalną w branży górniczo-hutniczej jest jednym z najważniejszych producentów miedzi i srebra na świecie. Mając na względzie troskę o zrównoważony rozwój koncern wspierama rozmaite przedsięwzięcia w wielu dziedzinach życia. Troszczy się o ochronę zdrowia, ekologię, rozwój nauki i oświaty, tradycje regionalne i narodowe oraz o sport i kulturę fizyczną dzieci i młodzieży.
Wspiera również wiele projektów z dziedziny kultury i sztuki w Polsce oraz po za jej granicami. Poprzez takie działania dba o ponadczasowe wartości społeczno-kulturalne, buduje owocne relacje pomiędzy światem biznesu i światem kultury, a także przyczynia się do wzmacniania jak najlepszych więzi pomiędzy narodami w duchu poszanowania wartości cywilizacyjnych.
KGHM dostrzegając potrzebę mocniejszego dofinansowania kultury i działań artystyczno- edukacyjnych w regionie, pragnie zainicjować nowy program wspierania kultury w ramach polityki i strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu pod nazwą Cultura KGHM.
Idea budowania silnego regionu Dolnego Śląska jest jedną z nadrzędnych wartości, która wynika z obecności Polski w Unii Europejskiej, a jednym z celów Unii Europejskiej jest pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy. Rozumiejąc także, że Wrocław w 2016 r. będzie stolicą kultury europejskiej, czujemy potrzebę wsparcia zarówno stolicy Dolnego Śląska jak i równoważenia naszego zaangażowania na terenie całego regionu.
Zajęcia edukacyjne w Bukowcu 2014