V Festiwal Wielkanocny Concerti Pasquali
31.03 – 1.04. 2013.
Niedziela Wielkanocna - 31.03.13 godz. 16:30 - Pałac Wojanów
Koncert na klawesyn i violę da gamba - Vivaldi, Bach, Telemann, Barrier - Michalina Bienkiewicz, Marek Pilch, Anna Katyńska i Róża Wysocka - barokowa podróż wśród kompozycji pochodzących z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy pozwoliła słuchaczom poznać i odczuć różnice estetyczne muzyki różnych krajów.
Michalina Bienkiewicz mieszka w Weimarze od 2011 roku, kiedy to została solistą studia operowego teatrów w Weimarze, Erfurcie i Nordhausen. Do Weimaru przeniosła się z Wiednia, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie śpiewu solowego. W czasie studiów pracowała w Arnold Schoenberg Chor, gdzie współpracowała z muzykami takimi jak: W. Christie, N. Harnoncourt, Ch. Rousset, czy C. Bartoli. W 2007 r. przez H. Niquet została wybrana do udziału w l'Académie baroque européenne d'Ambronay, dzięki czemu występowała na m.in. w Opera Comique w Paryżu, Opera de Touluse, Opera w Bukareszcie oraz w Teatrze Wielkim w Warszawie. Michalina ukończyła filologię angielską pracą analizującą 18-wieczną angielską wymowę opery F. Haendla pt. Semele. Z Fundacją Doliny Pałaców i Ogrodów współpracuje od 2008 i jest koordynatorem artystycznym festiwalu Concerti Pasquali.
Marek Pilch grę na organach oraz na klawesynie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Hochschule fur Musik w Trossingen jako stypendysta DAAD. Uzyskał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku w 1992 r. W 1997 r. był finalistą na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Hamburgu. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową jako organista, klawesynista i kameralista. Wspólnie z Muzeum Historii Katowic prowadzi cykl: „Koncerty na zabytkowym fortepianie” poświęcony interpretacjom muzyki fortepianowej i kameralnej wykonywanej na fortepianie Ernsta Irmlera z roku 1860. Współpracuje również z polsko-niemieckim Stowarzyszeniem na Rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów (VEESO) oraz z Internationale Heinrich Schuetz Gesellschaft. Od roku 2003 pracuje również jako asystent na Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie w roku 2011 uzyskał tytuł doktora sztuki.
Anna Katyńska jest wiolonczelistką i gambistką, gra też na basse de violon. Grę na tych instrumentach studiowała najpierw w Katowicach, potem w Berlinie oraz w Hadze. Była uczestnikiem prestiżowych stażów orkiestrowych: Académie baroque européenne d'Ambronay, Experience Project Orchestra of the Age of Enlightenment, Generation Baroque. Współpracowała z wieloma zespołami, m.in. Arte dei Suonatori, Le Parlement de Musique, New Dutch Academy, International Baroque Players. Bardzo ważnym polem jej działalności była zawsze muzyka kameralna. Jest członkiem zespołów Parnassos, Concordi Musici oraz Ensemble Eloquentia, z którymi gra muzykę zarówno barokową , jak I klasyczną, sięgając aż do sonat wiolonczelowych Beethovena. Poza działalnością koncertową Ania zajmuje się również pedagogiką. Od czterech lat jest wykładowcą wiolonczeli barokowej na Atelier de musique ancienne w Le Treport we Francji.
Poniedziałek Wielkanocny - 01.04.13 godz. 17:00 - Pałac Paulinum
Koncert na głos, fortepian i rzutnik - Poulenc, Berio, Strauss - Michalina Bienkiewicz, Peng Yue, Anna Katyńska, Marek Pilch i Jacenty Ignatowicz - dobry tekst jest podstawą dobrej kompozycji oraz interesującej interpretacji. Solistka oper w Weimarze i Erfurcie oraz młody, uznany, chiński pianista, zwycięzca konkursu pianistycznego w Sankt Petersburgu, zabrali publiczność w muzyczną podróż po najlepszej poezji i jej muzycznych interpretacjach.
Peng Yue zaczął grać na fortepianie w wieku 5 lat w Pekinie, w Chinach, gdzie się urodził. Po 17 latach pracy, otrzymał tytuł magistra gry na fortepianie i zadecydował, iż będzie kontynuował edukację w Niemczech. To właśnie w Weimarze, dokąd wyemigrował w 2007 roku, odkrył, jak wielką przyjemność sprawia mu współpraca ze śpiewakami i zdecydował się specjalizować w akompaniowaniu pieśni. Na owoce tejże decyzji nie musiał długo czekać i w 2011 roku został zwycięzcą konkursu duetów muzycznych w Sankt Petersburgu. W teatrze w Weimarze usłyszał Michalinę w : ”Arabelli” R. Straussa i tak rozpoczęła się ich współpraca w zakresie interpretacji pieśni.
Jacenty Ignatowicz jest muzykiem folklorystą, gawędziarzem, multiinstrumentalistą - finalistą programu Mam Talent w TVN. Podczas pracy z żywieckimi zespołami regionalnymi, nauczył się gry na unikatowych góralskich instrumentach: piszczałkach, gwizdkach, rogach, trąbitach beskidzkich, dudach żywieckich, nabyte umiejętności pozwoliły rozpocząć karierę solową. Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1989 roku oznaczony został oznaką "Zasłużony Działacz Kultury"
Aleksandra Śnieżek jest fotografką, graficzką oraz twórczynią animacji poklatkowych. Studiuje na prestiżowej czeskiej uczelni Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie oraz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Wrocławia. Od lat prowadzi autorskie warsztaty z fotografii i z animacji poklatkowych. Swoje prace prezentowala na festiwalach rangi międzynarodowej, m.in. Miesiąc Fotografii w Krakowie, Festiwal Fotografii Młodych w Jarosławiu, Muzealne Spotkania z Fotografia w Koszalinie. Współpracuje m.in. z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej i Magazynem Kultury z Krakowa.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013